Zaujímavosti z Geocachingu


 

23. ARPÁD - “Po stopach tatranskeho expresu”

 

 

 Počuli ste už o tajomnom torze motorového rušňa, ktoré sa ukrýva niekde pod Veterlínom v Malých Karpatoch?
Môžete ho objaviť náhodne  na prechádzke na hubách. Hubári hovorievali tomu miestu „pri vagóne“. Už vieme, že nejde o vagón, ale o legendárny tatranský expres,
ktorý kedysi spájal
Bratislavu a Tatry.

Expres Tatran je azda najzná­mejší vlak na Slovensku, poznajú ho aj deti. Málokto však vie, že jeho predchodcom bol expres Tatry, ktorý nespájal naše malé veľhory s Bratislavou, ale s Budapešťou. Ešte za monarchie jazdil na trase Budapešť - Poprad cez Košice ako dnešný rýchlik Rákóczi. Pred prvou svetovou vojnou jazdili priame vozne z Budapešti do Popradu cez Košice aj cez Zvolen a Vrútky.
Prvýkrát vyšiel na trať 5. júla 1942. Premával každý deň po trase Bratislava - Poprad-Tatry. Cesta mu trvala 4.45 hodiny. Vzhľadom na nízku kapacitu vozňa (64 miest) bol od začiatku povinne miestenkový. Lístok v roku 1942 stál 151,- Korún slovenských a miestenka 10,- Ks. Jeho maximálna rýchlosť bola 110 km/h.
V susednom Madarsku boli objednane celkom styri kusy motorovych voznov, ktore vyrobca - firma Ganz v Budapesti dodal v roku 1942.
Tieto motorové vozne radu M283 zakúpili Slovenské železnice počas druhej svetovej vojny.

 
    Zlta znacka vas zavedie po asfaltke do kopca az pod Jaskynu Driny. Odtial na razcesti pokracujeme vlavo po zltej znacke dalej hlbsie do lesa. Po par minutach chodze lesom je mozne na pravej strane najst nevyrazny sennik – samotneho Arpada. Je už síce starý a hrdzavý, ale je skvelé vidieť hlboko v lese tento vrak. Zostala tu z neho väčšia polovica a tá druhá sa vraj nachádza neďaleko Vlčiarne. Natíska sa otázka, za akých okolností a kedy sa sem dostal? Kto a ako ho tam mohol dopraviť? Odpovede na tieto otázky netušia ani miestni obyvatelia. Určite však stojí za to spraviť si výlet a obzrieť si túto starožitnosť.

http://zeleznica.railnet.sk

http://rail.sk/arp/slovakia/present/tatran.htm