Kŕmidlá

         

 UMIESTNENIE KŔMIDLA


Najvhodnejšie je umiestniť kŕmidlo na miesto s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo, aby vtáky mohli včas uniknúť predprípadným nebezpečím (mačka alebo iný predátor).


1. Obrátený kvetináč - Cez dierku na dne staršieho kvetináča prevlečieme konárik a prevlečený koniec upevnime drôt. Do roztopeného tuku pridáme ovsené vločky a semená v pomere jeden diel tuku ku dvom dielom semien. Zmes nalejeme do kvetináča, necháme stuhnúť a kvetináč zavesíme na drôt hore dnom. Kŕmidlo treba pravidelne čistiť hlavne počas miernej a vlhkej zimy, kedy sa môže krmivo pokaziť.

2. Tukové kŕmidlo - roztopíme bravčový tuk, do ktorého primiešame rôzne zrná, oriešky a slnečnicu. Zmes nalejeme do kvetináča, cez ktorého spodný otvor previažeme špagát, ktorý poslúži na zavesenie tukového kŕmidla. Keď tuk stuhne, vyložíme kvetináč otvorom dole na strom, či iné vhodné miesto. Namiesto črepníka môžeme použiť aj kokosový orech rozrezaný na polovičku. Takýmto spôsobom môžeme vyrobiť aj kŕmidlo zo šišky borovice alebo smreka, ktorú namáčame do tukovej zmesi a necháme postupne tuhnúť prilepenú zmes na šišku. Tú potom vyvesíme na vhodné miesto.

3. Strieškové kŕmidlo umiestnené na zemi. Používa sa na prikrmovanie jarabíc, bažantov, ale s obľubou ho navštevujú aj vrabce, sýkorky, či strnádky žlté. Vyrobí sa strieška veľkosti 1-1,5 m a podporné nohy, ktoré budú držať striešku. od striešku umiestnime vhodné krmivo, väčšinou väčšie množstvo nečisteného zrna s plevami a semienkami burín.

4. Domček so strieškou Najznámejším a najčastejšie používaným zásobníkom krmiva pre voľne žijúce vtáctvo je bežné búdka v štýle „vidieckeho domčeka“. Doska s krmivom prekrytá mierne presahujúcou strieškou spĺňa všetko, čo má vhodné a bezpečné kŕmidlo obsahovať, pokiaľ sa, samozrejme, postaví správne

 5. PET fľaša -  Približne v spodnej tretine fľaše vyrežeme otvor. Do fľaše nasypeme krmivo a zavesíme ju na strom alebo iné vhodné miesto.

  

Vtáky prikrmujme len v zime. Zima je obdobím, kedy je v prírode nedostatok potravy. Dbajme na vhodnosť krmiva. Najvodnejším spôsobom ako vtáky dlhodobo podporiť v záhrade je vysádzanie kríkov a stromov, ktoré rodia bobule, semená a rôzne plody vhodné pre zimné kŕmenie.

Vtáčiky, ktoré sa vyskytujú v zime v  našich kŕmidlách:

Sýkorka bielolíca, Sýkorka belasá,  Sýkorka čiernohlavá, Sýkorka uhliarka, Sýkorka chochlatá

Stehlík pestrý, Stehlík zelený, Stehlík čížavý, Stehlík konopiar

Strnádka žltá, Glezg hrubozobý, Hýľ lesný, Pinka lesná, Pinka severská,

Vrabec domový, Sojka škriekavá, Drozd čierny,

Mlynárka dlhochvostá, Brhlík lesný, Slávik červienka