Výtvarná výchova -   Ľudové výtvarné umenia : Kraslice a techniky zdobenia


 

KRASLICE

 

 

Tradícia ozdobovania vajíčok v období Veľkej noci je na Slovensku stále živá. Vyrastá zo starobylého zvykoslovia, v ktorom bolo vajíčko symbolom obnovujúceho sa života, jari, slnka, lásky a večnosti. Dnes je v popredí dekoratívna funkcia kraslíc.

 

 

Kraslica je vyfúknuté vajce, tzv. "výdušok".  Patrí k symbolom Veľkonočných sviatkov,  kedy sa prebúdza príroda a liahnu sa kuriatka, káčatká, húsatká, teda rodí sa nový život. Kraslice sa upevňujú  na farebné stuhy, aby sa mohli zavesiť ako ozdoba. Výroba kraslíc je jeden z druhov ľudového výtvarného umenia. Na Slovensku sa zachovalo najviac spôsobov ich ozdobovania.

     Kraslice sa zdobia rôznymi  výtvarnými technikami. Napríklad  reliéfna kresba voskom,  batikovanie,  alebo leptanie. K  najzložitejším technikám patrí olepovanie slamou a gravírovanie. Často sa na vajíčka lepia rôzne obrázky, alebo prírodné materiály, textil, papier, vlna alebo jednoducho sa namaľujú rôznymi farbami.

Tradičné sú prírodné farby z cvikly, cibuľových šupiek a podobne. Fantázii sa medze nekladú. Môžu byť i vyškrabované, leptané, či odrôtované a veľa ďalších techník.

 

Trochu histórie : Podľa historických kníh sa vajcia našli aj v hroboch starých Egypťanov a Rimanov, ale dodnes sa presne nevie, či znamenali bohatstvo zomrelého alebo boli do hrobov dávané preto, aby mŕtvi nemali pocit hladu. Na Slovensku je kraslica symbolom plodnosti a nového života.

Tradícia obdarovávania šibačov a polievačov počas sviatkov Veľkej noci maľovanými vajíčkami má najmä medzi Slovanmi dávne korene. Literatúra uvádza, že už v 14. storočí ľudia maľované vajíčka volali kraslicami. Názov údajne vznikol zo slovanského slova "krasnyj", t.j. červený. Červená bola považovaná za farbu života a vajíčka boli pôvodne ozdobované touto farbou. Vtedy to však boli zväčša plné škrupiny s uvareným vajíčkom. Neskôr sa začalo a dnes sa najmä zo zdravotných a hygienických dôvodov, ale aj s cieľom zachovať kraslicu na niekoľko rokov, ozdobujú predovšetkým prázdne škrupiny vajíčok, tzv. výdušky, volané na niektorých miestach aj "výduvky". Už samotné umenie vypláchnutia a očistenia výdušky je dôležité pre konečný vzhľad akokoľvek ozdobovanej kraslice.

Ako k nám prišla technika batikovaných kraslíc? Dobre batikovaná látka má rub a líc na nepoznanie. Také je pôvodné batikovanie. Do Európy sa táto technika dostala prostredníctvom moreplavcov z jej kolísky v oblasti dnešnej Indonézie. Najmä u Slovanov, a teda aj u nás, bola známa  skôr ako výzdoba kraslíc.

 

 Malá škola výduškov

Vyfukovanie vajíčka:

 I.  Na vajíčku sa urobí dierka len z jednej strany. Aby bola pekná a pravidelná, vyvŕta sa vŕtačkou. Dá sa však spraviť aj špendlíkom. Potom vezmeme veľkú injekčnú striekačku s veľkou ihlou. Ihlu zohneme a do striekačky natiahneme vzduch. Pichneme ihlu cez dierku do vajíčka a pomaly vytlačíme vzduch. Vznikne podtlak a vajíčko pekne vytečie. Vajíčko musíme poriadne očistiť, aby nesmrdelo. Po vyfúknutí necháme vajíčka aj hodinu močiť vo vode s kvapkou jari, alebo 2 – 3 krát striekačkou vypláchneme výdušok teplou vodu a necháme 48 hodín sušiť.

 

 II. Ak  chceme vajíčko vyfúknuť, urobíme na oboch koncoch dierku. Dolnú potom zväčšíme a pomocou ihly porušíme žĺtok. Stačí už len fúknuť do hornej dierky a žĺtok s bielkom sú fuč.

 

Vajíčko pred pomaľovaním dôkladne umyjeme saponátovou vodou, aby nebolo mastné a farba dobre chytala.

Vyfúknuté a umyté vajíčko napichneme na špajdľu a zafixujeme tak, aby sa po nej nešmýkalo. Potom zoberieme plastelínu a pripevníme ju na pevnú rovnú podložku. Do nej zapichneme vajíčka na špajdli a môžeme začať maľovať. Ak nemáme plastelínu, špajdľu s vajíčkom zapichneme do hliny v kvetináči.

                                      

 

TECHNIKY zdobenia kraslíc:

 

Voskovaná kraslica   na zafarbené vajíčko sa nanáša horúci vosk dvojfarebný alebo viacfarebný, ktorý vytvára vzor. Môže sa skombinovať aj s madeirovou technikou. Voskovanie na madeirovanej kraslici treba robiť jemnou špendlíkovou hlavičkou. Od jej veľkosti totiž závisí "šírka" vzoru vytváraného nanášaným voskom.

Pomôcky : vyfúknuté biele vajíčka, sviečka, žltý mastný pastel, modrý mastný pastel, ceruzka, špendlík s kovovou hlavičkou, vonná lampa

Vajíčka umyjeme jarovou vodou a necháme uschnúť. Pomocou ceruzky si jemne naznačíme tvary a obrazce, ktoré na ne chceme nakresliť. Špendlík s kovovou hlavičkou vtlačíme do nezastrúhanej ceruzky popri tuhe tak, aby sa pevne uchytil. Pod malú vonnú lampičku zapálime kahanec. Do vyparovacej misky však nenakvapkáme olej, ale v pomere 1:1 vložíme kúsok vosku zo sviečky a rovnaký kúsok farebného pastelu. Roztopený vosk nanášame pomocou špendlíkovej hlavičky uchytenej v ceruzke na vajíčko. Špendlík namáčame do vosku pred nanesením každej bodky či čiarky. Ak nechceme pokaziť vonnú lampu, môžeme použiť malú kovovú konzervu.                                                                

II. výdušok namočíme do náterovej farby (bielej alebo príslušného odtieňa) a necháme dôkladne vyschnúť. Na elektrickom variči v kovovej mištičke si rozpustíme nalámané voskové farbičky. Pomocou špendlíka na paličke alebo tenkými špicatými štetcami maľujeme ornamenty podľa vlastnej fantázie    

   

                      vosková technika                                              madeirová technika

 

Madeirová kraslica  : Tvorba týchto kraslíc je založená na starej technike voskovania a dotvorená je novou technikou tzv. dierovaním. Vajce sa vysokoobrátkovou modelárskou vŕtačkou vydieruje (napr. krúžky, srdiečka), pričom sa vytvorí vzor. Potom sa vajce vyčistí chemikáliou a voskuje sa tradičným spôsobom. Na vytvorenie madeirovaných kraslíc sa používajú kačacie a husacie vajíčka.

 

Farbenie prírodnými farbami : na farbenie kraslíc sa používali v minulosti iba prírodné materiály, v ktorých sa škrupiny vajíčok vyvarili (napr. v kôre z jabloní - zelená farba, jelše alebo duba - čierna, trieskach dreva orecha - ružová cez malinovú až po fialovú, šupiek cibule, čaju, sena, prútikov, šafránu - žltá až oranžová). Farby síce neboli také sýte ako sú dnes pri použití anilínových farieb, mali však pomerne široké spektrum.

         lístková technika a farbenie cibuľovou šupou  :                                                   batikovaná technika :

 

 

Lístočková technika  : Jednou zo základných techník ozdobenia škrupiny vajíčka bolo jej pokrytie rôznymi lístkami rastlín, zaviazanie napr. gázou alebo pančuchou a zafarbenie v odvare napr. z cibuľových šúp. Už ste možno videli takto zdobené kraslice dotvorené vyškrabovaním a kreslením čiernou fixkou na zaujímavé ozdobné výtvory.

 

Batikovaná kraslica :  je to spôsob dekorácie kreslením vzoru alebo jeho tlačou tekutým horúcim voskom, ktorý prekrýva  škrupinu vajíčka a vytvára tak miesto, ktoré je chránené pred preniknutím farby použitej na zafarbenie ostatných voskom nepokrytých častí. Napríklad dobre batikovaná látka má rub a líc na nepoznanie.

 

 Vyškrabovanie.  Vajíčko namaľujete farebným tušom a po uschnutí vyškrabujete vzory. Dnes sú kraslice ozdobované touto technikou vyškrabované pomocou brúsky, v minulosti na to slúžil ostrý predmet, napr. šidlo, pilník alebo nôž.

 

  

vyškrabovanie :                                                                           drôtovanie :

 

Drôtovanie :  Táto technika by bez prispenia nadšencov ku koncu 20. storočia bola zrejme upadla do zabudnutia. Dnes odrôtovaním ozdobené kraslice nechýbajú takmer na žiadnej akcii remeselníkov. Pritom na nich najčastejšie môžete rozoznávať šupinatý, špirálový alebo retiazkový vzor. Mnohí tvorcovia však majú aj vlastnou fantáziou vytvorené iné, často náročne ornamentálne viazanie drôtu na kraslici.

 

Leptanie  V minulosti sa používalo zriedkavo a aj dnes to nie je častá technika . Možno aj preto, že inými technikami možno pracovať jemnejšie a vytvoriť krajšie a pravidelnejšie vzory. Leptalo sa octom alebo šťavou z kyslej kapusty. Dnes možno použiť prípravky typu "Savo", kyselinu soľnú alebo dusičnú, ktoré sa nanášajú zápalkou, špeciálnym skleneným perom, husím brkom, drievkom a pod. na zafarbenú škrupinu vajíčka tak, aby sa farba vyleptala na želaných miestach a vytvoril sa žiadaný ornament.

 

 

          Leptanie :                                                                               Olepovanie :

 

Oblepovanie  rôznymi materiálmi : Táto technika vznikla v 19. storočí v mestách ako nová technika ozdobovania -  Túto techniku spoznávajú dnešné deti v školách zväčša ako prvú. Oblepovalo sa pôvodne sietinou - močiarnou trávou, resp. jej dužinou, slamou, neskôr vlnou, perlovkou, ale nájdete aj kraslice ozdobené lepenými kúskami látky, lepidlom a pod. Tu už pracuje predstavivosť a fantázia súčasných tvorcov.

 

   

Škótske káro :  Škótskym károvým vzorom môžeme zafarbiť výdušky i vajíčka uvarené natvrdo. Zvisle a vodorovne na ne prilepíme úzku samolepiacu pásku, ako ukazuje obrázok, a vložíme ich do kúpeľa  s farbou na vajíčka. Ak chceme mať káro pestrofarebné, osušené vajíčka na inom mieste znovu polepíme a vložíme do inej farby.

 

Slamenné :  Najvhodnejšia je žitná slama, používame dobre vyzreté steblá z posledného zberu. Hrubé žlté steblá striháme opatrne, aby sme  ich nezlomili. Na väčšie dieliky ornamentu používame dolné časti, ktoré narežeme a rozžehlíme, na menšie tenšie zbytky stebiel. Z rozžehlených stebiel (podľa farby slamy volíme teplotu žehlenia – len x bavlna) vystrihneme ľubovoľné tvary a lepíme na podkladový papier (najlepšie lepidlom zn. Herkules.) hotové obrázky zaťažíme a necháme zaschnúť. Nakoniec ich prilepíme na škrupinu.   Predkreslite si daný motív na papier a potom vystrihujte a nalepujte slamu. Po získaní skúseností si môžete navrhovať svoje originálne motívy alebo sa inšpirovať pravými hanáckymi kraslicami. 

  

    Slama :                                                                Čipkovanie :

 

Čipkované kraslice :

Čo potrebujete: ozdobné stužky (najlepšie biela), ozdobné kvietky (biele), biele voskovky, nádoba na vosk, svietnik, tavná pištoľ, špendlík napichnutý na špajdli
Ako na to:
Zoberte si ozdobnú stužku a oviňte ju okolo vajíčka, aby ste zistili veľkosť šnúrky, akú budete potrebovať. Odstrihnite a stužku prilepte k vajíčku tavnou pištoľou. Pri správnom postupe nebude vidieť spojnicu.
Do stredu vajíčka umiestnite ozdobný kvietok, alebo vajíčko ozdobte čisto len voskovou metódou. Bielu voskovú pastelku roztopte v kahančeku nad sviečkou a so špendlíkom napichnutým na špajdli robte špendlíkovou hlavičkou slzičky alebo bodky.

 

Mramorovanie  : je malé dobrodružstvo: zmiešate farby na hladine vody, dostanú sa do pohybu, jedna ovplyvňuje druhú, miešajú sa a prekrývajú, a ponorením predmetu ešte zmeníte obrazce... Každý mramorovaný predmet je originál, nezáleží na tom, či za sebou máte výtvarnú školu a či viete maľovať. Len je potrebné trochu citu pre farby a trpezlivosť.

Budete potrebovať:

  • mramorovacie farby
  • kraslice, vyfúknuté vajíčka, najlepšie biele
  • špajdle
  • plastelínu
  • hrnček vody
  • starý papier na odstraňovanie zvyškov farby z hladiny
  • vysoký pohár na odloženie kraslíc na špajdliach

Základom je čistý a suchý povrch vajec. Preto je nutné najprv vajce umyť hubkou so saponátom (doslova obaliť penou) a opláchnuť, alebo vyčistiť alkoholom. Pred samotnou prácou nechajte vajíčka poriadne uschnúť. Okrem čistých vajíčok musíte mať aj suché a čisté ruky. Akákoľvek mastná škvrnka na kraslici sa pri farbení vypomstí. Na špajdľu dajte kúsok plastelíny, navlečte vajíčko a zaistite kúskom plastelíny tak, aby vajíčko bolo na konci špajdle (a špajdľa netrčala), ale pevne držalo.

Nádoba, v ktorej budeme mramorovať, musí byť čo najmenšia na plochu hladiny vody. Na vajíčka je optimálny obyčajný hrnček. Taký hlboký, aby sa doň vajíčko úplne ponorilo, ale taký úzky, aby farby nemali príliš veľký rozptyl. Hrnček naplníme obyčajnou vlažnou vodou.

Na hladinu vody nakvapkáme pár kvapiek z každej farby (naozaj stačí málo) celkom 10 - 12 kvapiek, teda napríklad tri kvapky žltej, tri kvapky modrej, štyri kvapky červenej. Špajdľou alebo dlhou ihlou premiešame farby, niekde len ľahko, inde môžeme farby premiešať, až budú ako nitky. Vezmeme pripravené vajíčko na špajdli a pomaly ho ponoríme do vody. Farby z hladiny priľnú na vajíčko. Až je vajíčko celé ponorené, rýchlo ho vytiahneme.

Pracujeme rýchle, tieto špeciálne farby vytvárajú po chvíli akýsi film, ktorý priľne na vajíčku. Pokiaľ budete otáľať s premiešaním farieb, môže sa vám stať, že celý farebný film skončí na špajdli, ktorou miešate, alebo na stenách hrnčeka.

Po vytiahnutí z vody špajdľu s vajíčkom postavíme do vysokého pohára a necháme uschnúť. Necháme schnúť dlho, aspoň cez noc. Pokiaľ budete teda farbiť viac kraslíc, počítajte s pomerne veľkým miestom na schnutie, kraslice sa samozrejme nesmú navzájom dotýkať.

Po zaschnutí farby sú kraslice hotové. Môžete ich navliecť na farebné mašličky a zavesiť na vetvičky zlatého dažďa vo váze alebo postaviť do stojana.

GALÉRIA :

 

 

   

 

 

 

 

 

 

   

  

 

 

 

 

 

 

 

Ak však by sme chceli urobiť kraslicu podľa tradičných a pôvodných vzorov nášho regiónu, najlepšie bude zájsť do  miestneho múzea alebo k zachovávateľom remesla vo našom regióne a zistiť si, aké techniky, farby a ornamenty boli pre našu oblasť typické.

 

Mnohé kraslice a techniky ich výzdoby môžeme vidieť v predveľkonočnom období na  rôznych výstavách v múzeách, ale aj na rôznych akciách s remeselníkmi a ľudovým umením v skanzenoch a iných miestach v mestách a obciach. Prvú kraslicu, ktorá sa stala múzejným exponátom, môžete nájsť v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote.

 

Poznáte „vajíčkové“ tipy a triky, ktoré využívali už naše prababičky?

Vajce uchovávame vždy špičkou dolu, aby žĺtok ležal na bielku a nie vo vzduchovej bubline. Puknuté vajce poznáme, keď ťukneme  opatrne jedným o druhé – pokiaľ vydávajú škrapľavý zvuk, vyradíme ich, nepoškodené vajcia vydávajú jasný vysoký tón.  Vaječné žĺtky uchovávame vždy v hrnčeku alebo miske zaliatej lyžicou mlieka, aby neoschli. Vajce so škvrnitou škrupinkou je napadnuté  plesňou - keď ho presvietime, uvidíme vnútri tmavé škvrny – nepoužívame ho. Vajce uvarené namäkko jeme nerezovou lyžičkou, strieborná by začernela. Uvarené a olúpané vajce dlhšie vydrží, ak ho vložíme do hrnčeka s osolenou vodou a uložíme do chladu. Žĺtok obsahuje pomerne dosť tuku, preto pri jeho spracovaní tukom šetríme. Vajce pri varení nepraskne, pokiaľ ho na tupom konci prepichneme ihlou. Prasknuté vajce varíme tak, že ho vložíme nad paru, po niekoľkých  minútach vajíčko spevní a môžeme ho dovariť ponorené vo vode. Uvarené a prasknuté vajce najlepšie olúpeme pod tečúcou vodou.

Pri varení vajec pridáme do vody lyžičku soli- nebudú praskať. Čerstvé vajce poznáme najlepšie tak, že ho vložíme  do osolené vody – keď pláva je staré, keď klesne ku dnu, sú čerstvé. Žĺtok je zdrojom cholesterolu – 220 až 460 mg/ks.  Miešané vajcia budú jemnejšie, keď ich rozšľaháme s trochou mlieka alebo vody a až potom vlejeme do rozohriateho tuku a necháme zraziť.

 

 

Netradičné techniky :
pán Ondrej Müller -
Miniatúry vo vajíčkových a orechových škrupinách

 

 
ZDROJ :
http://www.remesla.lawit.sk/index.php?lang=sk&page=kraslice

http://www.kraslice.sk/