Učebné pomôcky - Vlastiveda - Mohyla v Očkove


 

Mohyla

v Očkove

9.5.2009

 

Národná kultúrna pamiatka

 

 

Mohyla patrí do expozície Trenčianskeho múzea .

Adresa/Kontakt
Mohyla
Trenčín, Trenčianske múzeum, tel.:                032 /7434 431 

 

Prístup k mohyle :

Mohyla sa nachádza v kraji Trenčín, okres Nové Mesto nad Váhom, pri ceste medzi obcami Krakovany a Podolie. Stojí oproti cintorínu, blízko odbočky do obce Očkov.

Autom zastanete priamo pred objektom na parkovisku pri cintoríne.

 

...Kedysi tam sprevádzal turistov a expozíciu strážil starší, asi  87 ročný pán - inak - syn starostu -  pán Jozef Nižňanský. / je na fotografii.../ Býval v domčeku bez elektriny v areáli mohyly. Po jeho smrti bola expozícia zrušená a celý unikátny objekt smutne chátral, nikto sa o pamiatku  nestaral, navozila sa tam sutina, všetko zarastalo burinou..... Domček pána sprievodcu po mohyle zostal spustnutý aj s jeho nábytkom vnútri.....aká neúcta.....

V čase mojej návštevy však okolo mohyly všetko vyzerá inak - sú tam čerstvé úpravy objektu...uvidíte na fotografiách.....

 

 

Dejiny :

 

Mohyla v Očkove je  kniežacím hrobom náčelníka, ktorý prezentuje velatickú kultúru v rokoch 1300 až 700 pred n.l.  v mladšej dobe bronzovej.

Bola postavená veľkému bojovníkovi, ktorého pochovávali ako kráľa. Bolo tu odkrytých aj okolo 250 hrobov.

Ako asi vyzeral vtedy pohreb?

Z tvrdého dreva postavili  veľkú, niekoľko kubíkov veľkú hranicu, na ktorú umiestnili telo náčelníka odetého v látke podobnej brokátu, pretkané zlatými niťami. Zlato sa v žiari ohňa roztavilo a zostali po ňom drobné kvapôčky. Na sebe mal i zlaté a bronzové šperky.    Pohrebný rituál začínal nadránom, ešte za tmy a žiara ohňa bola vidieť široko -ďaleko. Po tomto ohni  zostalo  obhorené miesto v okruhu desiatich metrov. Po kremácii  vyhĺbili  hrobovú komoru a pod ňou hrobovú jamu do hĺbky ôsmich metrov. Prekrytie hrobu dnes pripomína nízky kopec. Zem sa nad pohrebnou komorou vŕšila v troch vrstvách a každá vrstva sa spevňovala kamenným vencom.  Stavanie mohyly sprevádzali rituálne obrady, pri ktorých sa zvyčajne  robili aj rituály s  ľudskými obeťami.

Pôvodne bola vysoká viac ako 10 metrov, s priemerom asi 25 metrov. Vlastná hrobová komora a hrob sa nachádzajú ešte o osem metrov nižšie pod úrovňou okolitého terénu.

 

Mohylu vykradli krátko po tom, ako bola postavená, no aj napriek tomu zostalo dosť cenných artefaktov : bronzová hadovitá ihlica, trosky panciera, prilby, náholeníc, štítu, meča kopije, konského postroja. Nápadné sú zvyšky misky pokrytej rýdzim zlatom. To všetko dokazuje moc a bohatstvo pochovaného. Unikátny je nález alabastrovej urny, ktorá nemá obdobu v celej barbarskej Európe.
Archeologicky bola preskúmaná v rokoch 1953 - 56. Verejnosti  sprístupnená v roku 1966.

 

V blízkosti mohyly stál Očkayovský kaštieľ, vo zvyškoch ktorých bola umiestnená expozícia dejín Očkova a nálezy z mohyly a rímsko-barbarského pohrebiska.

K mohyle vystúpime po betónových  schodoch a je ukrytá pod preskleným prístreškom. Cez sklo sa dá uvidieť miesto hrobu.


 

Ďalšou historickou atrakciou miesta je -  hororová krčma.  V jej mieste bola  inštalovaná expozícia archeologických nálezov  a nazývala sa - tzv. Krvavá krčma.                                                                                                                                       

Príbeh je zo 17. storočia, keď žil Ladislav Ocskay, neskôr majiteľ dnešnej obce aj s jej okolím. Zdržiaval sa tam však veľmi málo. Bol veľkým dobrodruhom a dostal sa až do radov povstaleckých vojsk Františka Rákocziho II.  No, v zemianskej kúrii svojho rodu urobil prícestnú krčmu a za dlhodobej neprítomnosti pána,  vedenie krčmy vzal do svojich rúk personál a začalo sa s vyberaním tržby, pri ktorej bolo viac mŕtvych ako pocestných, ktorí krčmu opustili.  Ladislav Ocskay, pravá ruka Františka Rákoczyho a veliteľ ľahkej  jazdy  po porážke  Rákocziho vojsk pri Trenčíne v roku 1708 zradil a prešiel na stranu cisárskych vojsk. Za to ho povstaleckí vojaci prenasledovali a dostihli ho na úteku blízko Očkova. Za zradu bol 1.1.1710 v Nových Zámkoch popravený a jeho hlava pre výstrahu napichnutá na kôl. Príbeh našiel literárnu podobu v knihe Móra Jókaiho Milovaný až po popravisko.
 V areáli sú zjavné priestory krčmy a aj miesto, kde bola pokladňa. Z jedálne krčmy je výstavná sieň, ostatné priestory zanikli pri ťažbe hliny pre tunajšiu tehelňu.

 

Je vidno, že objekt je opäť v údržbe, vyčistil sa vstup do areálu, prebehlo odstránenie starých, veľkých stromov a náletovej zelene. Vstupné, ani otváracie hodiny tam nie sú - Mohyla je za zamknutou bránou - asi sa niečo plánuje..... nechajme sa príjemne prekvapiť.

( Vpravo od brány je otvorený prechod pre peších ).
 

 

Materiál čerpaný od : ĽUBOŠ VODIČKA -

http://www.inzine.sk/article.asp?art=10332

 http://cestovanie.sme.sk/clanok.asp?cl=2037700

       

 

FOTODOKUMENTÁCIA :

 

Tieto obrázky sú staršie- prevzaté z webovej stránky : http://www.inzine.sk/article.asp?art=10332

 

Kedysi turistu takto vítal pán Nižňanský na fotografii Ľuboša Vodičku asi z roku 2003...

 

Objekt mohyly bol vtedy dosť prekrytý stromami :

 

Takto vyzerala vtedy KRVAVÁ  KRČMA a v nej boli exponáty :

 

Zastrešená mohyla obkolesená vysokými stromami:

A toto sú moje fotografie :      a VIDEO :

 

 

Prichádzame od Piešťan - po ľavej strane je mohyla, na pravej cintorín ....

 

...zaparkujeme, prejdeme cez vozovku a ideme k bráne ....

 

Prvý zbadáme domček, v ktorom býval ešte nedávno - už zosnulý pán Nižňanský, ktorý sa staral o expozíciu, kosil trávu okolo a pod.

 

Vstúpime popri zamknutej bráne do vnútra....

 

...vľavo vidno schodíky k bývalej Krvavej krčme, kde bola expozícia múzea a oproti sú betónové schody k mohyle :

 

Tuto - v bývalej krčme - zostal z nej priestor jedálne - boli kedysi vo vitrínach exponáty :

 

.... schody k mohyle :

 

Je očistená od buriny a stromy, ktoré boli kedysi vysadené okolo - spílené.....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na kryte mohyly je čerstvá tabuľa s históriou ....

 

...takto to vyzerá vnútri :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohľad na schody od mohyly   :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pri bráne je pomerne nová tabuľa - pútač k mohyle - priláka i teba sa tam ísť pozrieť?????

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONIEC