Tatári  či Mongoli ????

 

Pre udalosti, ktoré sa odohrali v Uhorsku za vlády kráľa Bela IV. v roku 1241 (bitka pri Mohi na rieke Slaná a plienenie krajiny, vrátane dnešného Slovenska) sa vžilo pomenovanie „tatársky vpád" a pre ich pôvodcov Tatári.

V ruských letopisoch a v správach cestovateľov z Východu boli totiž kočovníci všeobecne označovaní ako Tatári. V predstavách európskych kronikárov totiž nájazdníci na Rus a neskôr do Uhorska prichádzali z pekla (podľa svojej povestnej krutosti), nuž a Tartaros v gréčtine znamená „podsvetie, peklo". Toto pomenovanie stálo aj za omylom, keď stotožňovali Tatárov s Mongolmi.

Jesüghejbátar

V polovici 9. storočia sa začali Mongoli z Číny presídľovať na západ, na územie dnešného Mongolska, kde rozdrobení kočovali až do vládyTemüdžina /Džingischána/. Ten ich zjednotil, pomenoval po nich najskôr svoj štát a neskôr všetky kmene Veľkej stepi.

Na druhej strane hlavné kočoviská Tatárov ležali juhovýchodne od nich aTemüdžin považovali ich za úhlavných nepriateľov a vrahov svojich predkov - úplne symbolicky boli tiež vrahmi Temüdžinovho - Džingischánovho otca Jesüghejbátara. Aj v dôsledku toho vykonal Temüdžin niekoľko zdrvujúcich ťažení proti Tatárom a ešte pred úplným zjednotením Mongolov (1206) ich takmer vyhubil.

Tatári neskôr len prepožičali meno novému etniku, ktoré sa utvorilo v rámci ďalšieho vývoja v Zlatej horde.

-V roku 1241 hordy Mongolov "Tatárov" podnikli pustošivý nájazd na územie Uhorskej ríše. Títo bojovníci na malých, húževnatých koňoch s koženou helmou na hlave, lukom a šípmi budili hrôzu už len svojim zjavom. Boli schopní veľmi rýchlych presunov, divých útokov, ale hlavne vedeli za rýchleho cvalu strieľať z lukov s obrovskou frekvenciou.  Tlupa týchto divých mongolov vedela zasypať svoj cieľ takmer hustým dažďom šípov, ktoré sa prirovnávalo priam krupobitiu. Spojenie rýchlych nájazdov ktoré spôsobovali zmätok s technikou streľby, prinášal nielen psychologické víťazstvo...Spustošili veľké územia. Miestami boli vyľudnené takmer celé oblasti. Tatári už v lete roku 1242 odtiahli späť, no výsledok ich ťaženia bol ukrutný.

Mongoli -"Tatári" začali boj modernou „delostreleckou“ prípravou, v ktorej použili nielen luky, ale aj čínske stroje na vrhanie kameňov a zápalných látok, v Európe známe iba pri dobýjaní opevnených miest. Účinok musel byť obrovský.                          

  Po Mongoloch sa niektoré oblasti úplne vyľudnili, v iných vyčíňali lúpežné skupiny. Ďalším následkom bol hladomor, pretože nemal kto zasiať úrodu. Podľa súvekých správ padlo hladomoru za obeť asi toľko ľudí, koľko pri Mongolských "tatárskych" nájazdoch. Obnova krajiny trvala niekoľko rokov a poháňal ju strach z kolujúcich chýrov, ktoré hovorili, že Mongoli sa sem ešte čoskoro vrátia. Tí znovu vtrhli do Uhorska až v roku 1285.

Motivovaný mongolskou inváziou dal kráľ vystavať v Uhorsku v pohraničí, najmä na Slovensku, kamenné hrady. Vďaka tomu dnes na Slovensku máme vysoký počet hradov.