Vlastiveda -  Moravianska Venuša


Moravianska Venuša

 

MORAVIANSKA VENUŠA

 

 

V dobe vzniku Moravianskej Venuše:

   Na území nálezu figúrky - vtedy panujúcej ľadovej dobe sa všade rozkladala nehostinná tundra, zmrznutá zem, na nej machy, lišajníky, ale na území pri terajších Piešťanoch zázrak: 80 stupňov horúca termálna voda rozpúšťala ľad aj za najväčších mrazov, takže napájadlá v oblasti korýt riek /Váhu/, boli vždy prístupné. Preto bolo prirodzené, že v tejto lokalite sa usídlil človek dnešného typu - Homo Sapiens Sapiens, ktorý sa v tom čase živil lovom mamutov.....

 

Výskumy :

   V rokoch 1941 a 1943 sa v Moravanoch uskutočnil naozajstný archeologický výskum, prvý systematický paleolitický výskum na Slovensku. Viedol ho nemecký archeológ Lothar Zotz. V sprievode Václava Vlka si obzeral miesta nálezov a vykonal niekoľko výskumov. Moravany boli prevažne doménou súkromných zberateľov, tak je to napokon podnes. Hlavne rôzni zberatelia z radov kúpeľných hostí si prišli na svoje. A nemohlo toho byť málo, podľa Zotzovho svedectva „pazúriky sa v Moravanoch vyorávali ako zemiaky a rozpredávali sa do celého sveta“.

Václav Vlk bol zaujímavý človek a ako správca sa veľmi zaslúžil o rozvoj Piešťan. Úzko spolupracoval s Winterovcami, rodinou, ktorá mala pol storočia kúpele v prenájme a za ten čas im dala medzinárodný punc. Zaslúžil sa o založenie termálnych rybníčkov, chýrneho parku, v ktorého jazierkach udomácnil tropické lekno, slávnu Victoriu regiu, o vybudovanie golfového ihriska, miniatúrnej zoologickej záhrady; kúpeľné múzeum, ktoré spolu s Imrichom Winterom založili v roku 1933. Jeho základom sa stala Vlkova súkromná zbierka. A neboli v nej len paleolitické pamiatky. Václav Vlk objavil napríklad slovanské pohrebisko v Borovciach, ktoré sa skúma dodnes, nemenej chýrne nálezisko vo Veselom, zachránil pamiatky na Milana Rastislava Štefánika, ako aj na revolučné udalosti1848 – 1849.

Lothar ZotzLothar Zotz kopal v Moravanoch dvakrát, v roku 1941 a 1943. So skvelými výsledkami. V polohe Lopata a Žákovská objavil zvyšky príbytkov. Na nálezisko pricestoval sám prezident Slovenskej republiky Jozef Tiso, premiér Vojtech Tuka a ďalší. Výskum to bol veľkolepý, pre vedu však do značnej miery tragický. Objavené pamiatky totiž zmizli. Zotz dal všetko odviezť na nemeckú univerzitu do Prahy a vzápätí ho poslali na front. Slovenská vláda požiadala o vrátenie nálezov, ale Nemci to odmietli: všetko vraj treba zakonzervovať, prekresliť, vyfotografovať, vyhotoviť odliatky a Slováci by to nevedeli. Za danej situácie na to v ríši nie sú podmienky, ale po vojne sa v Moravanoch vybuduje spoločné múzeum a potom sa pamiatky dostanú tam, kam patria. Lenže vojna sa skončila inak, ako čakal Himmler, a nálezy zmizli navždy.

Po vojne kopal v Moravanoch nad Váhom František Prošek a ten vniesol do problematiky celkom nové svetlo: ukázalo sa, že Zotz neobjavil chyže, ale systém niekoľkých desiatok táborísk z rozličných čias.

 Lothar Zotz v liste zo dňa 15. októbra 1958 oznámil že za druhej svetovej vojny získal z Moravian nad Váhom sošku Venuše z fosílnej mamutoviny. Našla sa pri hlbokej orbe v roku 1937/1938, keď sa tu vyorávali aj paleolitické nálezy. Sprostredkovane sa dopočul, že sošku vyoral neznámy roľník niekedy v roku 1937 alebo 1938. Sľúbil totiž, že Venušu na Slovensko vráti až potom, keď vyrieši hádanku jej pravosti. Preto ju vraj poslal do Paríža svetoznámemu vedcovi abbé Breuilovi.  Ten pokladal len za pravdepodobné, že ide skutočne o paleolitickú sošku a tak ju  Zotzovi z Paríža vrátili bez písomného vyjadrenia.

Tesne pred návratom Moravianskej Venuše očakávaným s veľkým napätím došlo k smutnej udalosti. Profesor Zotz náhle zomrel. Jeho asistentka a spolupracovníčka Gisela Freundová sa však podujala splniť Zotzov sľub a sama priviezla do Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Moraviansku Venušu a spolu s ňou aj niekoľko štúdií, ktoré neskôr uverejnil časopis Slovenská archeológia. A tak v roku 1967 sa originál natrvalo vrátil na Slovensko.

Ďalšia a modernejšia expertíza prírodovedca biológa a paleontológa Floriana Hellera hovorí, že :

„Figúrka Venuše z Moravian bola zhotovená z mamutoviny, ktorá má za sebou nesporne značný proces starnutia. Je mineralizovaná, a teda fosílna. Vysoký stupeň fosilizácie robí akékoľvek ďalšie opracúvanie nemožným, zhotovená bola teda vo veľmi dávnej minulosti, rozhodne nie v historických dobách. Za týchto okolností je podozrenie na falzum bez akýchkoľvek podkladov. Moravianska venuša predstavuje pravé umelecké dielo z mladého paleolitu.“