Zaujímavé pekné zákutie v Piešťanoch

 

1. Kúpeľný ostrov :

- zákutie za jednou z najstarších kúpeľných budov -  "Napoleon III."

 

"Tramtária "

    Piešťany sú najväčšie kúpele na Slovensku s takmer dvesto ročnou tradíciou vďačia za svoju povesť najmä unikátnym prameňom sírnej termálnej minerálnej vody s obsahom 1500 mg minerálnych látok na liter a teplotou 67-69 °C. Voda vyviera z hĺbky 2 000 metrov. Usadeniny vznikajúce v mieste výverov vody v obtokovom ramene rieky Váh tvoria základ nenapodobiteľného miestneho liečivého sírneho bahna, unikátneho peloidu v európskom i svetovom meradle.

V Piešťanoch na kúpeľnom ostrove je veľmi zaujímavý a zastrčený  kút, ktorý  od detstva nazývam Tramtária. Vychádzala z neho vždy veľká para a otec nás tým strašil. Že keď budeme zlí, strčí nás do Tramtárie......

Ten kút sa nachádza za Napoleonskými kúpeľmi III.  Tvoria ho jazierka na tvorbu liečivého bahna, ľavá stena balneoterapie Irma,  Vodárenská  veža a mohutná hranolová veža. V prostriedku stojí neveľká kupolovitá presklená stavba chýrneho  najstaršieho prameňa liečivej vody – Adam Trajan. Kedysi tam bola veľká, hranolová, vysoká stavba stojaca na murovanom základe vysokom asi 3 metre, na ktorom boli  rebríkovo poskladané drevené latky, po ktorých stekala horúca termálna voda a tým sa chladila. Vychádzal z nej strašidelne silný hukot  stekajúcej vody po latkách a kúdoly pary. Zostal po nej iba murovaný štvorcový podstavec.  Teraz už z toho kúta, zvaného „Tramtária“  nevychádza para a nepočuť hukot vody, no ale aj tak je tam veľa zaujímavostí, ktoré stoja za návštevu tohto miesta.

 1. Vodárenská veža.  Vznikla v roku 1928, je 16 m vysoká s osemuholníkovým pôdorysom, so zásobníkmi na pitnú a termálnu vodu.  Je to železobetónový  vežový vodojem, ktorý  postavila firma Pittel a Brausewetter. Radí  sa medzi ukážky funkcionalistickej technickej architektúry. Osemboký hranol prechádza nad kordónovou rímsou do vpísaného valca, nad ktorým je na konzolách vysadený dvanásťboký hranol najvyššej časti, kulminujúci dvanásťosovou arkádovou galériou. Kužeľová strecha je horizontálne rozdelená na 2 časti, ktoré sú od seba odsadené nízkym valcovým lampášom (lucernou). Funkcionalistická technická architektúra ako dominanta s výraznou architektonickou kvalitou dotvára skupinu okolitých kúpeľných objektov.

2. Prameň Adam Trajan :  Najvýdatnejší a najstarší prameň termálnej vody je pomenovaný podľa autora oslavnej básne o piešťanských kúpeľoch Adama Trajana Benešovského, /rodáka z českého Benešova/ čím sa Piešťany dostali do povedomia ľudí vo svete. V roku 1921 bola hlavná studňa rozšírená, v roku 1929 bola vyhotovená prvá vonkajšia úprava studne a v roku 1960 prebehla rekonštrukcia. Posledná rekonštrukcia bola v roku 2001. Hĺbka studne je 7,5 metra teplota 65 až 67 °C a odberné množstvo vody je 1200 m3/deň.

Vybudovala sa sústava hĺbkovo záchytných objektov – vrtov, ktoré odvádzajú termálnu vodu z bazálnych pieskovcov a zlepencov neogénu až na povrch s hydrodynamickým pretlakom bez čerpania. V kúpeľoch Piešťany sú pre účely balneoterapie v súčasnosti využívané tri vrty a studňa Trajan.  Je to spúšťaná dokonalá kruhová studňa, prehĺbená dvoma vrtmi s priemerom 400 mm do hĺbky 11,2 m.

 

3. Zrecie bazény liečivého peloidu - Bazény  na výrobu termálneho liečivého bahna. Bahno zreje  1 rok pri teplote 40 °C.  Špecifická váha je 1,55 t/m3, obsah vody v peloide je 45%-55%. Sušina v peloide je 45% - 55%, pH peloidu ( H2O ) 7,5. Obsah titrovateľnej síry v 100 g sušiny je 70 – 105 mg.

 

4. Dva vzácne stromy -  Liriodendron Tulipifera – Ľaliovník tulipánokvetý . Pochádza z východnej časti USA, kde je národným stromom štátov Tennessee a Indiana. Je to jeden z najvyššie rastúcich stromov s tvrdým drevom, ktoré sa používa na výrobu lodí, nábytku, hračiek a celulózy. Drevo je svetlé, ľahko opracovateľné, a dá sa aj dobre leštiť. Indiáni z vydlabaných kmeňov ľaliovníka vyrábali kanoe. Do Európy bol dovezený v r. 1663. Vo svojej domovine dorastá do výšky 50-60m (v Európe asi do 35-40m) a priemeru kmeňa do 2 m. Vytvára hlbokú, široko rozloženú koreňovú sústavu. Je mrazuvzdorný do cca -30°C.

Kvety sa objavujú na začiatku leta a sú v tvare malých tulipánov. Okvetné plátky sú zelenožlté so širokým nápadným oranžovým pruhom na spodku kalicha. Vo vnútri sa nachádza bohatý trs krémovo nažltlých tyčiniek, ktoré kvetu  dodajú na atraktivite. Pretože sa jedná o rastlinu z čeľade magnóliovitých, kvety sa objavujú, podobne ako na magnóliách, na koncoch vyzretých vetvičiek.

Vedecké meno rodu Liriodendron je odvodené od gréckeho slova  leirion, ktoré označuje ľaliu.

 

5. Kamenná stena z pôvodného bazéna v kúpeľnom objekte Napoleón I. , z roku 1828, nájdená pri rekonštrukcii v roku 2001 .

 

6. Vstup do Soľnej jaskyne - mikroklimatická jódová soľná jaskyňu  je postavená z prírodnej morskej soli. V spojení s termálnym minerálnym bazénom znásobuje účinok pobytu v soľnej jaskyni.

Pobyt v jaskyni je vynikajúcim prostriedkom na liečbu ochorení dýchacích ciest a alergií dospelých i detí, chorôb zažívacieho traktu, priaznivo pôsobí pri poruchách krvného obehu i pri znížení funkcie štítnej žľazy.

 

FOTO DOKUMENT :

...vstupujeme :

Celá Tramtária :

Zľava : budovakúpeľov Napoleon I. so vstupom do Soľnej jaskyne, Hranolová veža, prameň Adam Trajan, Vodárenská veža, torzo chladiarenskej veže

 

 

Kryt - stavba nad prameňom,  bol viackrát rekonštruovaný a prerábaný, no tabuľa stále putuje  ....

 

V pozadí Vodárenská veža :

 

Torzo - základy niekdajšej chladiarenskej veže, vľavo Irma :

/ kto vie, čomu tento murovaný podstavec po drevenej chladiarenskej veži teraz slúži...../

 

Kamenná stena bývalého bazéna  v kúpeľoch:

 

Zrecie bazény na tvorbu liečivého bahna :

 

 

 

Budova kúpeľov "Napoleon I."  a vstup zo zadnej strany budovy do Soľnej jaskyne :

 

Vedľa Vodárenskej veže stojí hranolová veža -  neviem na čo slúži..... zistím a napíšem ...

 

Pohľad od teplého ramena Váhu :

 

 

Tabuľa na stene veže na pamiatku Jána Justusa Torkoša, ktorý  vydal  "Schediasma de Thermis Postheinsibus" - 1745

Piešťany prvej polovice 18. stor. opísal hlavný fyzikus slobodného kráľovského mesta Prešporka Ján Justus Torkoš. Bol lekárom a sám sa aj v Piešťanoch liečil. Roku 1745 vydal o nich latinský spis "Schediasma de Thermis Postheinsibus". Je to prvý lekársky opis kúpeľov s návodom na liečebné postupy.

 

 

Aj tu bola významná tabuľa na pamiatku stretnutia troch cisárov, no pri poslednej rekonštrukcii zmizla :

Vo februári 1917 sa v hoteli Thermia Palace stretli vládcovia troch tzv. ústredných mocností: nemecký cisár Wilhelm I., rakúsky cisár Karol IV. a bulharský cár Ferdinand I.    Rokovali tu o ďalšom vedení vojny a tu aj spečatili svoj osud.

 

 

Pekné a zaujímavé miesto.....

Piešťany sú krásne :)